Kitaplar
Mustafa Kartal'ın kitaplarını incelemek için lütfen tıklayın.
 
 
Galeri
Etkinliklerimizden çekilmiş kareleri görmek için lütfen tıklayın.
 
Nefes Yazıları
Nefes Terapisi
Farkındalık Uygulamaları
Doğru Nefes Alma
Nefes Haberleri
Nefes Teknikleri
 
E-Bülten
Eğitim ve hizmetlerimizden, etkinliklerimizden haberdar olmak, duyurularımızı almak isterseniz E-Bülten’e katılabilirsiniz.
 
 
 

Anasayfa
Mustafa Kartal Kimdir?
Eğitimler
Etkinlik Takvimi
Bize Ulaşın

Nefes Tutmada Diyafram Kullanimi Ve Dusunsel Antreman
Mustafa KARTAL | 08/02/2011Nefes tutma konusunda gelismek isteyenler vucut tepkilerini daha iyi taniyarak kontrol etmeyi ve vucut tepkilerini istedikleri dogrultuda kullanabilmeyi ogrenerek nefes calismalarina basladiklarinda, basari orani kayda deger bir sekilde artmakta ve hemen hepsi bir yillik calisma sonucunda en az 3 dakika nefes tutmayi rahatlikla basarmaktadirlar.
 
Nefes tutma calismalarina yeni baslayanlarin diyaframlarinin kasildigini ilk hissettikleri anda nefes tutmayi kesme egilimleri vardir. Belli bir aliskanlik kazandiktan sonra bu kasilmalara karsi koymaya ve sorunlarin ortaya cikislarini geciktirmeyi ogrenir. Bu kisinin fiziksel dayanikliliginin artmasindan degil ayni zamanda her bireyde var olan psikolojik kapasitelerin uyarilmasindandir. Sonunda zoraki bir nefes tutma mecburiyetinden, gonullu bir nefes tutmaya gecilir. Fiziksel ve psikolojik gevseme olgusu hem nefes tutma surelerini arttirmak hem su alti avciligi ve derin dalis denemeleri icin onemlidir. Nefes tutmada birinci hedef kisinin nefes tuttugu anlarda odaginin nefes tutmaktan uzaklastirilmasi yani nefes tuttugunun unutturulmaya calisilmasidir. Kisi herhangi bir seyi dusunmeye calismali zihnini farkli seyler uzerinde yogunlastirmalidir. Bu bazilari icin cok kolay degildir. Cunku insan ne zaman bir sey unutmaya calissa tam tersi gercekleserek o seye takili kalabilir. Bes dakika boyunca bir saatin saniyelerine bakarsaniz zaman hic gecmiyormus gibi gelebilir. Oysa bir arkadasla konusurken bir seyler okurken ya da baska herhangi bir seyle ugrasirken ayni zamanin hizla ilerledigi gorulur.

Nefes tutmada zamanin algilanisi cok onemlidir. Nefes tutarken dusunce yapisinin iyilestirilmesi icin calisilmali ve yavas gecen zamana aldiris etmemeyi ogrenmelidir. Bedenin normal zamanda otomatik olarak gerceklestirdigi nefes alinmasinin gerekliligi unutulmaya calisilmalidir.  Aklindan bir sesli harfin tekrarlanmasi nefes tutarken gevsemeyi saglamak acisindan faydali bir egzersizdir. Ornek olarak; yogunlasirken ''O'' harfini tekrarlayabilirsiniz. Yogunlasmayi artirmak amacli diger bir egzersizde surekli kendi kendimize ''Gevsiyorum, her seyden ozgurlesiyorum'' gibi cumleleri tekrar etmektir. Ayni zamanda dusunce ve dikkatimizi kalp atislarimiza yoneltip onlari duymaya calismakta dikkatinizi baska bir yone cekmeyi saglayabilir.
 
Nefes tutmada cok ise yarayan tibbin aciklamakta yetersiz kaldigi bircok fayda vardir. Fiziksel durumu gelistirici zihinsel gevsemeyi saglayan sonuclar ortaya cikar. Bunlardan biriside yogadir. Yoga yuzlerce yillik bir gecmise sahip olarak uygulayicisina acik bir sekilde kalp atimi ve solumada kayda deger oranlarda dusus saglayan bir iyilesme disiplinidir. Yirmi saniye boyunca kalbini durdurabilen veya kalp atislarini cok yavaslatabilen yogilerin varligindan soz edilir. Sonuc olarak yoganin amaci uygulayicisinin su ve havada olusan dunya ile kaynasmasini saglamak ve bu gun korelmis olan akciger nefes kapasitesini butunuyle kullanima sokmaktir.

Serbest dalis bu gelismenin saglanmasi ve bilinc otesi kapasitelerin gelistirilmesi icin refleksler olusturarak buyuk bir avantajlar saglar. Bu refleksler kalp ritminde ve kan basincinda dusus ve kaslarin gevsemesi gibi nefes tutmaya yardimci bir takim fizyolojik olaylari baslatir. Nefes calismalari icin meditasyon, farkli beslenme ve disiplinli yasam tarzi gerektirmektedir. 
 
Otojenik calisma, nefes teknikleri ile gerceklestirilecek limitlere ulasilmasinda yardimci olan dusunsel calisma yonetimidir. Bu antrenman ile elde edilen sonuclar statik nefes tutma egzersizlerindeki limitlere ulasmada cok yararlidir. Kisaca kisinin kendisini dogrudan tanimasini saglar. Egzersizleri ise ne teorik bir hazirligi nede yasam tarzinda degisikligi gerektirir. Olumlu sonuclar elde etmek icin gerekli psikolojik ve fiziksel modifikasyon ile iyi anlasilmasi gerekmektedir. Dusunsel antrenman fiziksel degil dusunsel anlamda bir seri onemli egzersizlerden olusan bir gevseme teknigidir. Bu metodu uygulayan bir kisi kendisini pasif bir izleyici gibi vucudunu iyi bir sekilde algilamaya calismasidir. Dusunsel antrenman kendine karsi acik ve durust olmayi gerektirir. Bu konuda kendini iyi egitmis bir kisi tamamiyla ice donuk bir konuma gelmeyi yani dis etkilerden ve rahatsiz edici dusuncelerden tamamiyla uzaklasmayi kolaylikla basarir. Yaptigi ise olan guvensizlikleri kisisel sorumluluk yada her seyi elde etme arzusu bu konuda ulasmayi engelleyici faktorlerdir. Dusunsel antrenman duzenli olarak uygulandiginda kisiye cok sey kazandirir.
 
Dusunsel antrenman egzersizlerinin genellikle sirt ustu yatar durumda yaklasik 20 dakika boyunca yapilmasi uygundur. Iyi bir gevseme duzeyi gerceklestirildiginde vucudun govde ile baglantili olan butun bolumleri topuklar, kaslar, baldirlar, omuzlar, dizler, parmaklar ve ense sirasiyla gozden gecirilir. 

Nefes tutmak icin once diyaframi harekete gecirme hazirligi yapmak cok onemlidir. Nefes tutmanin oncesindeki soluma diyafram solunumu olmalidir. Serbest dalicilarin bircogu karbon gazinin kismi basincini dusurmek yani nefes tutma sirasinda kendini iyi hissetmek icin klasik hipervantilasyon yontemini kullanirlar. Hiperventilasyon sonunda bayilmaya bile yol acabilecek kendini iyi hissetme yanilgisi olusturan anormal ve suni bir ortam yaratir.

Hipervantilasyon/ hizli solunumlar yoluyla diyaframin ilk kasilmasinin ortaya cikisi geciktirilse bile, bir kasilma ile diger arasinda gecen zaman dikkat cekici bir sekilde dusmekte ve kasilmalarin siddeti yukselmektedir. Diger taraftan hipervantilasyondan sonra nefes tutma, normale oranla daha yuksek bir kalp atim hizi ve kan basinci ile baslar. Bu nefes tutma calismasi icin olumsuz bir durumdur. Nefes tutma oncesi soluma esnasinda cok yavas ve cok derin nefeslenme teknigi kullanilmalidir. Bu hipervantilasyonda ki zorlama tekniginden farkli olarak cigerlere bol ve uzun hava alip vermeyi icerir

Cigerleri maksimum duzeyde doldurup bosaltmak icin diyaframin kullanilmalidir. Diyafram solunumu gogus kafesinin hareketleri ile yapilan normal solunuma tercih edilmelidir. Cunku diyafram solunumu ile cigerlerin genis kapasiteye sahip olan en alt kismi harekete gecirilerek daha cok hava depolanmasi saglanir. Bu soluma hipervantilasyondan / hizli solunumdan farkli olarak yavas bir sekilde yapilmalidir. Nefes alip verme suresi 30 saniyeye kadar uzatilabilir. 30 saniyelik nefes alip verme suresinde nefes verme suresi nefes alma suresinin iki kati olmalidir.
 
Mustafa Kartal

 
Tüm makaleler
 
Nefes Terapisi
RÜYA GÖREN EVREN -- İÇİNDEKİLER ---
Holoterapi Eğitiminin Genel Amacı ve Faydaları
Holoterapi Çalışmasında Doğum Travmasının Gözlenmesi ve İyileştirilmesi
Holoterapi Çalışması
Nefes Tutma Çalışmaları
Bolluk Bilinci Oluşturmak İçin Nefes Meditasyonu
HOLOTERAPİDE BOTOX ETKİSİ
Nefes Terapisi Kitabımı Okudunuzmu?
HOLOTERAPİ NEFES ÇALIŞMASI NEDİR?
BIRAK AKSIN, İZİN VER OLSUN
Zamanı Yönetmek Için Bilinçaltını Programlamak
Beyin Kimyasında Düşünce ve Duyguların Oluşması
Derin Uyku Uyumak ve Boyun Fıtığını İyileştirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesi Derin Alıp Uzun Vermenin Faydaları
Kabul Etme Nefesi
Taşikardiyi nefesle düzeltmek
Migren Ağrılarını İyileştirmek İçin Diyafram Kullanımı
Yürüyerek Nefes Tutmayı Geliştirme Çalışması
Sahiplenmeyin
Farkındalık Uygulamaları
SAF BİLİNÇ MEDİTASYONU
Düşünce Gücünü Kuvvetlendirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesle Beynin İki Lobunu Eşitleme Çalışması
Renk İmgelenerek Yapılan Nefes Çalışması
Birlik Bilinci Nefesi
Bilinçli Nefeslerle Potansiyelleri Açığa Çıkarmak
Beynin İki Lobunu Nefesle Eşitleme
Budist Öğretilerde Nefes Farkındalığı
Nefesle Astral Projeksiyon
Düşünce Ve Nefes Birdir.
Farkındalık, Deneyimin Hatırllanmasıdır
ÖLÜME YAKIN DENEYİMLERDE CO2 ETKİSİ
NEFES SAYMA MEDİTASYONU
KABUL ETME NEFESİ
SAF TANIKLIK DURUMU
Beynin Performansını Artırmak için Nefes Çalışmaları
Affetmek ve Özgürleşmek
KONTROLLERİ BIRAKMAK
Nefes Çalışmalarının Getirdikleri
Doğru Nefes Almanın İlkeleri
Nefes Teknikleri İle İrade Kazanmak
Nefes Egitiminin Cocuklara Ne Gibi Faydalari Var?
Dogru Nefes Almanin Onemi
Nefes Tutmada Diyafram Kullanimi Ve Dusunsel Antreman
Esneme Nedir?
Nefes Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Strese Karşı Senkronize Nefes Teknikleri
YÜRÜYEREK SOLUNUMU TEST ETMEK
Doğru Nefes Alma
Mustafa Kartal Nefes Uygulamalarının Sübjektif Gözlemleri
Nefesle İyileşme Sistemi
Derin ve sığ solumanın arasındaki fark nedir?
Akciğerlerin Yapısı ve Çalışma Düzeni
Sporda Nefes Kullanımı
Solunumun Kalitesini Belirleyen Faktörler
Sporda Anaerobik Solunum
An Aerobik Solunum
Çocuklar Diyafram Kullanmayı Neden Bırakırlar?
Çocuklar İçin Nefes Vermeyi Kuvvetlendirme Teknikleri
Çocuklar Neden Nefes Eğitimi Almalıdır?
Anahtar Minerallerin Takviyesiyle Solunumda Temizlik Reaksiyonları
Diyet Besin ve Anahtar Mineral Kullanımı
Kare Nefes Alıştırması
Soğuk Duş Almanın Nefes Eğitimine Katkısı
ESNEKLİK ÇALIŞMALARINDA NEFES DİSİPLİNİ OLUŞTURMAK
DİYAFRAM NEFESİNE GEÇİŞİN ETKİLERİ
Holoterapide Anne Karnı Sürecinde Gezegen Etkilerinin Gözlenmesi
Trioid Bezi Ve Nefes İlişkisi
Nefes Teknikleri İle Öfke Ve Kızgınlık Kontrolü
Gözünüzün İliştiği Her Yere “NEFES AL” yazın
Nefes Alma Sanatı - Mustafa Kartal' ın yeni kitabı okurlarla buluştu!
Burun Yerine Ağız Kullanmanın Olumsuzlukları
Neden Burun? Neden Diyafram?
Nefes Haberleri
PANİK BOZUKLUKLARDA NEFES KULLANIMI
NEYE NİYET NEYE KISMET
"30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ" KİTABI İŞE YARIYOR MU?
30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ KİTABI ÇIKTI
"Nefesle Zayıflama" adlı yeni kitabım çıktı! - Mustafa Kartal
YENİ KİTABIM ÇIKIYOR. "30 GÜNDE ADIM ADIM VERİMLİLİK"
Yeni kitabım çıktı."HER ZAMAN DAHA İYİSİ VAR"
Mustafa Kartal İle Olimpos Nefes Kampı ( 16 - 17 - 18 - 19 Mayıs 2014, 4 gün 3 gece )
Yeni kitabım
Sağlıklı, Paralı, Aşkla Dolu Mutlu Bir Yaşam İçin
Epilepsi Rahatsızlıkları İçin Diyafram Uyarımı
Farkındalıkla Potansiyelleri Keşfetmek --AKTÜEL DERGİSİ
Lenf Dolaşımı İçin Derin Nefes Kullanımı
Savaş-kaç Sisteminin solunumla İlişkisi
Yetersiz Nefes ve Kanser İlişkisi
Eski Çin Tıbbında Nefes Teknikleri
Uyku Kalitesi Ve Solunum İlişkisi
Yung’un Nefesle Kişilik Analizi
HAMİLELİK VE DOĞUMDA NEFES
Kalp Hastalıkları ve Hızlı Solunum İlişkisi
60 Nefes Çalışmasında Endorfin ve Serotonin İlişkisi
Ciğerlerin Tamamını Kullananlar Daha Zeki Oluyor
FARKINDALIK TESTİ
SES EĞİTİMİNDE NEFES KULLANIMININ ÖNEMİ
SOLUNUMDAN KANSER TESHİSİ YAPILABİLİYOR
NEFES EĞİTİMCİSİ OLUYORUM
Anaerobik solunum nedir?
Nefesi eğitmek ve yeterli oksijen almak için soğuk duş
Nefes Teknikleriyle Zihin Degistirilebiliyor.
Bir öğretmenin heyecan ve konuşma zorluğu hikayesi
Asidoz’a Karşı Nefes Kullanımı
Tüm Nefes Çalışmaları Yapan Dostların Dikkatine!!!
Değişmek mi, Dönüşmek mi?
60 Nefes Çalışmasında Endorfin Ve Serotonin İlişkisi
60 NEFES ÇALIŞMASI
Nefes Teknikleri
ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ
Sıkıştırma Nefesi
Nefes Sağlığınızı Test Etmek İster Misiniz?
Derin Nefesle, Sığ Nefes Arasındaki Fark
Karaciğeri Nefes Teknikleri Kullanarak Temizleme Çalışması;
İştah Kesme Nefesi
Sayı Kontrollü Nefes Çalışmaları
Diyaframın Sporcu Üzerinde Önemi
Nefesle Omurga Sorunlarını İyileştirmek
Duygularınızı Nefes Kullanarak Yönetebilirsiniz
Nefes Tekniklerinin Sinir Sistemi Üzerinde Etkileri
Nefes Uygulamaları DNA yı değiştirebiliyor
Kaygı ve Nefes İlişkisi
Yüzmede Nefes Tekniği
Deniz Tutmasına Nefesle Önlem Almak
Nefesle Esneklik ve Gerilme Çalışmaları
Sigarayı Nefes Teknikleri İle Bıraktım
Nefes Teknikleriyle Göbekten Zayıflamak
Vagus Nefes Tekniği
Nefes Eğitiminin Çocuklara Faydaları
Nefes Kontrolü İle Yitirilen İradenin Yeniden Kazanılması
Nefes Teknikleri İle Sınav Heyecanını Yenmek
Nefes Eğitimi Çocukların Ders Başarısını Arttırıyor
SONSUZLUK NEFESİ ÇALIŞMASI
3 Derin Nefes
SES DALGALARININ ALANSAL ETKİLERİ
10 Saniye Nefesi
Nefes Uygulamalarının Beyin İşlevselliğine Etkisi
İdeal Nefes Hızı
Solunum Çalışmalarında Mineral Kullanımı
Konuşmanın Önemi
Ölüme Yakın Deneyimlerde Azalan CO2’in Etkisi
Bir Hayalim Var...
Derin Nefes Çalışmalarında Temel Minerallerin Desteklenmesi
 
Tüm hakları saklıdır. 2024 Copyright ©
Mustafa Kartal | Nefes Teknikleri