Kitaplar
Mustafa Kartal'ın kitaplarını incelemek için lütfen tıklayın.
 
 
Galeri
Etkinliklerimizden çekilmiş kareleri görmek için lütfen tıklayın.
 
Nefes Yazıları
Nefes Terapisi
Farkındalık Uygulamaları
Doğru Nefes Alma
Nefes Haberleri
Nefes Teknikleri
 
E-Bülten
Eğitim ve hizmetlerimizden, etkinliklerimizden haberdar olmak, duyurularımızı almak isterseniz E-Bülten’e katılabilirsiniz.
 
 
 

Anasayfa
Mustafa Kartal Kimdir?
Eğitimler
Etkinlik Takvimi
Bize Ulaşın

Mustafa Kartal Nefes Uygulamalarının Sübjektif Gözlemleri
Mustafa Kartal | 12/02/2013Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sağlığımızın ve yaşam kalitemizin beden-duygu- düşünce ortak çalışma performansına bağlı olduğunu göstermektedir. Bu bütüncül çalışma düzeni nöropeptit adı verilen kimyasalları açığa çıkartmaktadır. Nöropeptitler otonom sinir sisteminin, endokrin ve bağışıklık sisteminin işleyişini etkilemektedir.

Örneğin, neşe, coşku, sevinç gibi olumlu duygular tüm sistemi olumlu etkileyecek kimyasallar üretirler. Bu durum hastalıklara karşı direnç geliştirmeyi ve genel sağlığı olumlu yönde etkilerler. Bunun tersine, öfke, korku, nefret ve üzüntü gibi olumsuz duygular yaratacak kimyasallar üretirler. Böylece hastalıklara daha açık hale geliriz ve genel sağlığımız olumsuz etkilenir. Bu durum stresin neden olduğu kanserden, kalp-damar problemlerine, astıma, depresyona, ülsere vs problemlere yol açabilir.

Stresten Arınmaya Giden Süreç

Nefes eğitmeni Mustafa Kartal’ın ortaya koyduğu Nefes Uygulamaları kadim zamanlardan beri insan sağlığı üzerine kullanılmaktadır. MK nefes uygulamaları stresten arınmak, vücuttaki organları ve sistemleri desteklemek, duyguların dönüşmesini ve zihinsel dinginliğin sağlamak amaçlı kullanılmaktadır.

Beyin Fonksiyonlarında Artış

Mustafa Kartal nefes uygulamalarının beyin fonksiyonu üzerindeki uzun süreli etkileri araştırıldığında farkındalık düzeyinin arttığı gözlenmiştir. MK uygulayan kişilerin beynin sol ön lop, oksipital lop ve orta bölümlerin beta aktivitelerinde fark edilir düzeyde artış olduğu görülmüştür. MK uygulayıcılarının daha fazla zihinsel uyanıklık, dikkat verebilme (beta aktivitesi) ve uzun süreli motivasyon oluşturma kabiliyetleri göstermektedirler. 

Kortizol/ Stres Hormonu Üzerine Etkisi

Mustafa Kartal nefes uygulamaları kortizol seviyesini düşürmektedir. Stres hormonu olarak bilinen kortizol düzeyi MK nefes egzersizi uygulayan kişilerde düşmektedir. Bir gruba Klasik müzik, bir başka gruba beden eksersizleri, bir gruba meditasyon, bir gruba da MK nefes uygulamaları tatbik edildiğinde gevşeme, sakinleşme, rahatlama ve kendini iyi hissetme anlamında aynı zamanda kortizol hormonu ölçümlerinde önemli oranda fark görülmüştür. Düzenli olarak MK uygulayanların  kortizol oranları başlangıç seviyesinde yapılan ölçümlere göre anlamlı derecede düşmeye devam etmiştir. Bu sonuç da düzenli uygulayıcıların günlük yaşamın stresi altında daha az fizyolojik stres yaşadığını gösterir. Düzenli uygulayıcılarda serum kortizol seviyesinde devam eden düşüşler, düzenli MK uygulamasının gittikçe artan bir rahatlama ve strese karşı direnç geliştirdiğini göstermektedir. Kandaki laktik asit miktarının miktarı, stresin başka bir biokimyasal ölçümüdür. Polis, asker ve cezaevi görevlisi gibi yüksek dozda strese maruz kalan kişiler yoğun bir fiziksel ve duygusal eğitimden geçmelerine rağmen MK nefes uygulamalarından sonra strese karşı kuvvetlendiklerini ifade etmektedirler.

Bağışıklık Fonksiyonu Üzerinde Etkisi

Bağışıklık sisteminin görevi hastalıklardan korumaktır. Doğal öldürücü NK hücreleri bağışıklık sisteminin bekçileridir. Sistemin tamamını, tümör hücrelerini ve enfekte olmuş hücreleri yok ederek korurlar. MK eğitimi sonrasında NK hücreleri ölçüldüğünde MK nefesi uygulayanlar, uygulamayanlar arasında NK hücrelerinin anlamlı düzeyde fark olduğu görülmüştür. Kanser hastalarına MK uygulamaları tatbik edildiğinde 3-6 aylık düzenli uygulama sonucunda kanser hastalarının NK hücrelerinde anlamlı düzeyde bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu önemlidir, çünkü kansere yakalanmış ve tedavi görmüş kişilerde NK hücresi az sayıda bulunur. NK hücrelerinin varlığı vücudun yeni gelişebilecek bir kansere karşı savunmasını geliştirmek açısından da çok önemlidir.

Antioksidan Enzimler Üzerine Etkisi

Vücudumuz sürekli olarak çevre kirliliğine maruz kalır ve hücreler normal metabolik yan ürünler üretir. Bunun sonucu olarak serbest radikaller ortaya çıkar ve oksijen ile reaksiyona girerek, oksidan bozulmasına sebebiyet verirler. Böylece kanser, damar-kalp problemleri gibi birçok hastalığın oluşmasına katkı sağlanır. Serbest radikaller ile savaşmak için, insan vücudu antioksidan enzimleri adı verilen bir savunma sistemine sahiptir. MK'nın bu enzimler üzerindeki etkisini araştırmak için bir çalışma tasarlanmıştır. Başlıca 3 antioksidan enzimi olan uperoxide dismutase, catalase ve glutathione, MK uygulayıcılarında anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu durum MK uygulayıcılarının antioksidan statülerinin daha yüksek olduğunu ve oksidan bozulmasına karşı daha etkin bir savunma mekanizmaları olduğunu göstermiştir.

Kandaki Kolesterol Üzerindeki Etkisi

Psikososyal stresin koroner kalp hastalığı ve hipertansiyon üzerinde önemli bir etkisi vardır. Koroner kalp hastalığında, LDL kolesterol, yağ ve damar duvarlarına yapışan diğer maddeler, kan akışını bloke eder ya da yavaşlatır. Bir çalışmada SK uygulayıcılarının, bu tekniği öğrenmeden önce ve öğrendikten sonraki kolesterol düzeyleri ölçülmüştür. Aynı zamanda bu kişiler düzenli uygulamanın 7. ve 45. gününde de ölçülmüşlerdir. LDL (zarar veren) kolesterolde olduğu kadar tüm kolesterol düzeyinde anlamlı bir düşüş görüldüğü gibi HDL kolesterolde (yararlı kolesterol) anlamlı bir artma saptanmıştır. Bu bulgular MK'nın kandaki kolesterol dengelerini düzenlediğini ve düzenli uygulamanın koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyona oluşumuna karşı önemli bir araç olduğunu gösterir.

Depresyon Üzerine Etkisi

MK uygulamalarının, depresyon tedavisi üzerinde %60-70 oranında başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bu teknikle depresyonun kalkması 3 hafta içinde gerçekleşmektedir. 3 ayın sonundaki takipte ise hastalar stabil durumda kalmışlardır. Araştırmalar MK uygulamalarının beyin dalgalarını normalize ettiğini, serum prolaktin seviyesini arttırdığını ve en az standart antidepresan ilaçlar kadar etki ettiğini göstermektedir. Üstelik güvenlidir, yan etkisi yoktur ve maliyetsizdir.

Sonuçlar

MK eğitimi alanların sübjektif görüşleri ile araştırma sonuçları birbirini tutmaktadır. Sübjektif raporlar, iyi hissetme halinin, huzur duygusunun arttığını söylerken, araştırmalar da EEG, kortizol düzeyi ve laktaz düzeyleri içinde rahatlamanın bulunduğu bir uyanıklık düzeyine işaret etmektedir. NK hücrelerindeki ve antioksidan enzimlerindeki yükselme ise düzenli egzersizin ciddi hastalıkları önleyebileceğini göstermektedir. Kolesterol seviyesindeki düşüş kalp hastalıklarını engellemekte ve büyük oranda depresyon hızlıca iyileşmektedir.

Mustafa Kartal
mkartalll@yahoo.com
www.nefesteknikleri.com
www.nefesokulu.com

 
Tüm makaleler
 
Nefes Terapisi
RÜYA GÖREN EVREN -- İÇİNDEKİLER ---
Holoterapi Eğitiminin Genel Amacı ve Faydaları
Holoterapi Çalışmasında Doğum Travmasının Gözlenmesi ve İyileştirilmesi
Holoterapi Çalışması
Nefes Tutma Çalışmaları
Bolluk Bilinci Oluşturmak İçin Nefes Meditasyonu
HOLOTERAPİDE BOTOX ETKİSİ
Nefes Terapisi Kitabımı Okudunuzmu?
HOLOTERAPİ NEFES ÇALIŞMASI NEDİR?
BIRAK AKSIN, İZİN VER OLSUN
Zamanı Yönetmek Için Bilinçaltını Programlamak
Beyin Kimyasında Düşünce ve Duyguların Oluşması
Derin Uyku Uyumak ve Boyun Fıtığını İyileştirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesi Derin Alıp Uzun Vermenin Faydaları
Kabul Etme Nefesi
Taşikardiyi nefesle düzeltmek
Migren Ağrılarını İyileştirmek İçin Diyafram Kullanımı
Yürüyerek Nefes Tutmayı Geliştirme Çalışması
Sahiplenmeyin
Farkındalık Uygulamaları
SAF BİLİNÇ MEDİTASYONU
Düşünce Gücünü Kuvvetlendirmek İçin Nefes Çalışması
Nefesle Beynin İki Lobunu Eşitleme Çalışması
Renk İmgelenerek Yapılan Nefes Çalışması
Birlik Bilinci Nefesi
Bilinçli Nefeslerle Potansiyelleri Açığa Çıkarmak
Beynin İki Lobunu Nefesle Eşitleme
Budist Öğretilerde Nefes Farkındalığı
Nefesle Astral Projeksiyon
Düşünce Ve Nefes Birdir.
Farkındalık, Deneyimin Hatırllanmasıdır
ÖLÜME YAKIN DENEYİMLERDE CO2 ETKİSİ
NEFES SAYMA MEDİTASYONU
KABUL ETME NEFESİ
SAF TANIKLIK DURUMU
Beynin Performansını Artırmak için Nefes Çalışmaları
Affetmek ve Özgürleşmek
KONTROLLERİ BIRAKMAK
Nefes Çalışmalarının Getirdikleri
Doğru Nefes Almanın İlkeleri
Nefes Teknikleri İle İrade Kazanmak
Nefes Egitiminin Cocuklara Ne Gibi Faydalari Var?
Dogru Nefes Almanin Onemi
Nefes Tutmada Diyafram Kullanimi Ve Dusunsel Antreman
Esneme Nedir?
Nefes Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Strese Karşı Senkronize Nefes Teknikleri
YÜRÜYEREK SOLUNUMU TEST ETMEK
Doğru Nefes Alma
Mustafa Kartal Nefes Uygulamalarının Sübjektif Gözlemleri
Nefesle İyileşme Sistemi
Derin ve sığ solumanın arasındaki fark nedir?
Akciğerlerin Yapısı ve Çalışma Düzeni
Sporda Nefes Kullanımı
Solunumun Kalitesini Belirleyen Faktörler
Sporda Anaerobik Solunum
An Aerobik Solunum
Çocuklar Diyafram Kullanmayı Neden Bırakırlar?
Çocuklar İçin Nefes Vermeyi Kuvvetlendirme Teknikleri
Çocuklar Neden Nefes Eğitimi Almalıdır?
Anahtar Minerallerin Takviyesiyle Solunumda Temizlik Reaksiyonları
Diyet Besin ve Anahtar Mineral Kullanımı
Kare Nefes Alıştırması
Soğuk Duş Almanın Nefes Eğitimine Katkısı
ESNEKLİK ÇALIŞMALARINDA NEFES DİSİPLİNİ OLUŞTURMAK
DİYAFRAM NEFESİNE GEÇİŞİN ETKİLERİ
Holoterapide Anne Karnı Sürecinde Gezegen Etkilerinin Gözlenmesi
Trioid Bezi Ve Nefes İlişkisi
Nefes Teknikleri İle Öfke Ve Kızgınlık Kontrolü
Gözünüzün İliştiği Her Yere “NEFES AL” yazın
Nefes Alma Sanatı - Mustafa Kartal' ın yeni kitabı okurlarla buluştu!
Burun Yerine Ağız Kullanmanın Olumsuzlukları
Neden Burun? Neden Diyafram?
Nefes Haberleri
PANİK BOZUKLUKLARDA NEFES KULLANIMI
NEYE NİYET NEYE KISMET
"30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ" KİTABI İŞE YARIYOR MU?
30 GÜNDE NEFES MUCİZESİ KİTABI ÇIKTI
"Nefesle Zayıflama" adlı yeni kitabım çıktı! - Mustafa Kartal
YENİ KİTABIM ÇIKIYOR. "30 GÜNDE ADIM ADIM VERİMLİLİK"
Yeni kitabım çıktı."HER ZAMAN DAHA İYİSİ VAR"
Mustafa Kartal İle Olimpos Nefes Kampı ( 16 - 17 - 18 - 19 Mayıs 2014, 4 gün 3 gece )
Yeni kitabım
Sağlıklı, Paralı, Aşkla Dolu Mutlu Bir Yaşam İçin
Epilepsi Rahatsızlıkları İçin Diyafram Uyarımı
Farkındalıkla Potansiyelleri Keşfetmek --AKTÜEL DERGİSİ
Lenf Dolaşımı İçin Derin Nefes Kullanımı
Savaş-kaç Sisteminin solunumla İlişkisi
Yetersiz Nefes ve Kanser İlişkisi
Eski Çin Tıbbında Nefes Teknikleri
Uyku Kalitesi Ve Solunum İlişkisi
Yung’un Nefesle Kişilik Analizi
HAMİLELİK VE DOĞUMDA NEFES
Kalp Hastalıkları ve Hızlı Solunum İlişkisi
60 Nefes Çalışmasında Endorfin ve Serotonin İlişkisi
Ciğerlerin Tamamını Kullananlar Daha Zeki Oluyor
FARKINDALIK TESTİ
SES EĞİTİMİNDE NEFES KULLANIMININ ÖNEMİ
SOLUNUMDAN KANSER TESHİSİ YAPILABİLİYOR
NEFES EĞİTİMCİSİ OLUYORUM
Anaerobik solunum nedir?
Nefesi eğitmek ve yeterli oksijen almak için soğuk duş
Nefes Teknikleriyle Zihin Degistirilebiliyor.
Bir öğretmenin heyecan ve konuşma zorluğu hikayesi
Asidoz’a Karşı Nefes Kullanımı
Tüm Nefes Çalışmaları Yapan Dostların Dikkatine!!!
Değişmek mi, Dönüşmek mi?
60 Nefes Çalışmasında Endorfin Ve Serotonin İlişkisi
60 NEFES ÇALIŞMASI
Nefes Teknikleri
ŞAŞIRTMA TEKNİĞİ
Sıkıştırma Nefesi
Nefes Sağlığınızı Test Etmek İster Misiniz?
Derin Nefesle, Sığ Nefes Arasındaki Fark
Karaciğeri Nefes Teknikleri Kullanarak Temizleme Çalışması;
İştah Kesme Nefesi
Sayı Kontrollü Nefes Çalışmaları
Diyaframın Sporcu Üzerinde Önemi
Nefesle Omurga Sorunlarını İyileştirmek
Duygularınızı Nefes Kullanarak Yönetebilirsiniz
Nefes Tekniklerinin Sinir Sistemi Üzerinde Etkileri
Nefes Uygulamaları DNA yı değiştirebiliyor
Kaygı ve Nefes İlişkisi
Yüzmede Nefes Tekniği
Deniz Tutmasına Nefesle Önlem Almak
Nefesle Esneklik ve Gerilme Çalışmaları
Sigarayı Nefes Teknikleri İle Bıraktım
Nefes Teknikleriyle Göbekten Zayıflamak
Vagus Nefes Tekniği
Nefes Eğitiminin Çocuklara Faydaları
Nefes Kontrolü İle Yitirilen İradenin Yeniden Kazanılması
Nefes Teknikleri İle Sınav Heyecanını Yenmek
Nefes Eğitimi Çocukların Ders Başarısını Arttırıyor
SONSUZLUK NEFESİ ÇALIŞMASI
3 Derin Nefes
SES DALGALARININ ALANSAL ETKİLERİ
10 Saniye Nefesi
Nefes Uygulamalarının Beyin İşlevselliğine Etkisi
İdeal Nefes Hızı
Solunum Çalışmalarında Mineral Kullanımı
Konuşmanın Önemi
Ölüme Yakın Deneyimlerde Azalan CO2’in Etkisi
Bir Hayalim Var...
Derin Nefes Çalışmalarında Temel Minerallerin Desteklenmesi
 
Tüm hakları saklıdır. 2024 Copyright ©
Mustafa Kartal | Nefes Teknikleri